Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych.


Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Większość ludzi decyduje się na leczenie ortodontyczne, ponieważ chce poprawić swój wygląd. Wady zgryzu i krzywe zęby są źródłem kompleksów, które znacznie osłabiają samoocenę. Wyleczenie wad zgryzu poprawia jakość życia, podnosi samoocenę oraz zwiększa pewność siebie. Jednak leczenia ortodontycznego powinno się podjąć głównie w celu uniknięcia wielu groźnych powikłań.


Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Nieprawidłowości w ułożeniu zębów mogą być przyczyną komplikacji zdrowotnych. Wady zgryzu przyczyniają się do częstych bólów głowy i żuchwy, nieprawidłowej postawy ciała, bezdechu sennego oraz chrapania. Ponadto nieprawidłowy zgryz negatywnie wpływa na stan uzębienia pacjenta. Zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy oraz wystąpienia paradontozy. Zęby osób z wadami zgryzu są bardziej kruche i podatne na złamanie, ukruszenie oraz pęknięcie. U dzieci nieprawidłowy zgryz może utrudnić wyrżnięcie się zębów stałych, a w krytycznych przypadkach uniemożliwić ten proces. W wyniku wad zgryzu dochodzi do wzmożonego ścierania się zębów, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Nieleczone nieprawidłowości w ułożeniu zębów często prowadzą do recesji dziąseł oraz ubytków klinowych, pojawiających się przy szyjkach zębowych.




Wyleczenie wad zgryzu znacząco ułatwia zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Gdy zęby są prawidłowo ułożone, znacznie łatwiej dotrzeć szczoteczką oraz nicią do zębów we wszystkie miejsca potrzebujące wyczyszczenia. Dzięki temu maleją szanse na powstanie próchnicy oraz chorób przyzębia. Na koniec warto wrócić do kwestii estetycznych. Chcemy wyglądać atrakcyjnie i młodo przez długi czas, ale nie zdajemy sobie sprawy, że wady zgryzu mogą przyśpieszyć proces starzenia się naszej twarzy. Nieprawidłowo ułożone zęby nie stanowią podparcia dla tkanek miękkich, co prowadzi do ich zapadania oraz pogłębiania zmarszczek.



Podstawowym narzędziem, dzięki któremu można wyleczyć lub przynajmniej wyraźnie skorygować występujące wady zgryzu są aparaty ortodontyczne.
Wyróżniamy aparaty stałe i ruchome (te są stosowane głównie u dzieci).
Ze względu na rozwój ortodoncji istnieje bardzo duży wybór aparatów ortodontycznych, dlatego bez problemu można dobrać odpowiedni do wady, oczekiwanych efektów i estetycznych upodobań pacjenta. W Centrum Medycznym Dolina Łódki oprócz tradycyjnych aparatów na zęby, stosujemy również innowacyjny system nakładek na zęby- Invisalign.



Czym jest aparat ortodontyczny Invisalign?


Aparaty ortodontyczne Invisalign są innowacyjną metodą leczenia ortodontycznego. Zęby prostuje się za pomocą przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które są perfekcyjnie dopasowane do zębów pacjenta.
Co ważne, ilość wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym jest dużo mniejsza, ponieważ nakładki prostujące zęby pacjent otrzymuje do domu, a same nakładki trzeba wymieniać co dwa tygodnie.




Z aparatów Invisalign mogą korzystać niemal wszyscy. Ten rodzaj leczenia można zastosować zarówno w przypadku dużych i skomplikowanych wad zgryzu, jak i drobnych, delikatnych korekt. Leczenie jest zatem polecane osobom ze stłoczonymi zębami, przodozgryzem, szparami międzyzębowymi, zgryzem otwartym, głębokim i krzyżowym. Ostateczną decyzję o doborze odpowiedniego sposobu leczenia podejmuje ortodonta wraz z pacjentem.

Aparat ortodontyczny Invisalign jest zwłaszcza polecany dla osób dorosłych, ponieważ to im zazwyczaj zależy na wysokim komforcie i estetyce samego aparatu. Są również dostępne wersje nakładek Invisalign dla młodzieży.