Profilaktyka i higiena stomatologiczna

Głównym celem tej dziedziny stomatologii jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł.

Profilaktyka i higiena stomatologiczna działa w 3 najważniejszych obszarach ochrony jamy ustnej. Po pierwsze wzmacnia zęby,tkanki wokół zębów i stan błony sluzowej. Po drugie przeciwdziała tworzeniu się osadów,kamienia nazębnego, oraz rozwijaniu się próchnicy i innych chorób zębów. I wreszcie po trzecie, widocznie poprawia zewnętrzny wygląd zębów co w praktyce przekłada się na zadowolenie z własnego wyglądu i mniejsze wydatki na stomatologię estetyczną i leczenie zębów.

 

Naszym pacjentom zapewniamy pełen zakres zabiegów profilaktycznych:

  • przegląd stomatologiczny przy użyciu kamery wewnątrzustnej,
  • instruktaż higieny jamy ustnej i motywowanie pacjenta ( nauka prawidłowych technik szczotkowania zębów, dobór szczoteczki i innych akcesoriów do higieny tj. nić dentystyczna, irygatory, płukanki),
  • skaling ultradźwiękowy,
  • piaskowanie zębów za pomocą piaskarki profilaktycznej w celu usunięcia osadów i dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • impregnację - to zabieg ,który stosujemy w przypadku rozległej, wielopowierzchniowej próchnicy zębów mlecznych, najczęściej siekaczy, wtedy gdy choroba rozwija się bardzo wcześnie, a leczenie w sposób tradycyjny jest niemożliwe.
  • Lakowanie – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym. Ma to ogromne znaczenie , gdyż wyżynające się zęby stałe u dzieci mają niekorzystną budowę anatomiczną ze względu na głębokie i wąskie bruzdy. Lak szczelinowy wypełnia bruzdę oraz uwalnia fluor dzięki czemu zabezpiecza zęby przed próchnicą. Najbardziej zagrożone są zęby stałe szóste (pierwsze trzonowce). Pojawiają się ok. 6 roku życia i stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania.